کاهش مصرف سوخت دیزل ژنراتور

مصرف سوخت دیزل ژنراتور

با توجه به شرایط فعلی توزیع برق در کشور و اهمیت استفاده از دیزل ژنراتور در صنایع و حوزه های مختلف بسیار افزایش پیدا کرده است. تامین سوخت بسیار مورد اهمیت است ، برای تامین سوخت بهینه و کاهش مصرف سوخت دیزل ژنراتور راه حل هایی را ارائه خواهیم کرد.

کاهش مصرف سوخت دیزل ژنراتور

سوخت اصلی که در اغلب دیزل ژنراتورها مورد استفاده قرار می گیرد سوخت دیزل است، و با افزایش قیمت نفت تامین سوخت دیزل ژنراتور امری مورد توجه برای صاحبان صنایع می باشد. اگرچه که بیشتر دیزل ژنراتور ها به صورت استندبای مورد استفاده قرار می گیرد اما می باید راهکارهایی را در جهت کاهش مصرف سوخت دیزل ژنراتور ارائه کنیم.

چگونگی کاهش مصرف سوخت دیزل ژنراتور؟

همان گونه که در مقاله آموزش شستشوی دیزل ژنراتور گفته شد اگر دیزل و قطعاتی که به مرور زمان رسوب گرفته می شود و یا در جریان کار دیزل ژنراتور و احتراق داغ میشود را تمیز کنیم ، به میزان قابل توجهی مصرف سوخت دیزل ژنراتور را کاهش می دهد. موضوع بعدی که در مقاله سیستم های خنک کننده دیزل ژنراتور ارائه شد میزان دمای آب سیستم خنک کننده را باید بین 45-61 سانتی گراد نگه داریم ، درصورتی که دمای آب خیلی کم شود، روغن دستگاه کامل در فرایند احتراق قرار نمی گیرید و بار اضافی به دستگاه وارد می شود که باعث افزایش مصرف خواهد شد.

در ادامه 5 نکته اساسی را ارائه خواهیم کرد که در جهت کاهش مصرف باید رعایت شود.

شش نکته اساسی در کاهش مصرف سوخت دیزل ژنراتور

1. سرویس و نگهداری دوره ای اصولی
2. کنترل بار اضافی بر روی دستگاه
3. پاک کردن رسوبات کربن در جهت عملکرد دیزل
4. کنترل دمای سیستم خنک کننده دستگاه
5. انتخاب دیزل ژنراتور مناسب

سرویس و نگهداری دوره ای اصولی

سرویس دوره ای و رعایت اصول تعمیر و نگهداری دیزل ژنراتور نه تنها در کاهش مصرف سوخت بلکه در افزایش بازدهی دستگاه نیز تاثیر ویژه ای خواهد داشت. نکته بعدی که قابل توجه است آن است که در تهیه قطعات یدکی و و مصرفی باید از شرکت های واردکننده قطعات یدکی معتبر استفاده کنید، زیرا استفاده از قطعات یدکی تقلبی و بی کیفیت باعث افزایش مصرف سوخت دیزل خواهد شد.

کنترل بار اضافی بر روی دستگاه

اگر بارگذاری بیش ازحد بر روی دیزل ژنراتور داشته باشیم منجر به افزایش تقاضا برق می شود و مصرف سوخت دیزل ژنراتور افزایش خواهد داد. این اتفاق می تواند به ژنراتور آسیب وارد کند. همچنین این امر ممکن است که بخشی از روغن موتور دیزل بسوزد و به صورت دود سیاه از لوله اگزوز خارج می شود.

پاک کردن رسوبات کربن در جهت عملکرد دیزل

در زمانی که دیزل ژنراتور مشغول به کار است تمامی بخش های مختلف مثل گازوئیل و روغن به شدت گرم می شود و دمای زیادی ایجاد خواهد شد که باعث میشود. پلیمر کربن خاکستر به شیر، مجموعه سوپاپ، انژکتور، قسمت بالایی پیستون و غیره متصل شود. اگر قطعات دیزل ژنراتور را به صورت اصولی و به موقع پاک نشود باعث افزایش مصرف سوخت خواهد شد.

 

کنترل دمای سیستم خنک کننده دستگاه

میزان دمای آب سیستم خنک کننده را باید بین 45-61 سانتی گراد نگه داریم ، درصورتی که دمای آب خیلی کم شود، روغن دستگاه کامل در فرایند احتراق قرار نمی گیرید و بار اضافی به دستگاه وارد می شود که باعث افزایش مصرف گازوئیل خواهد شد.

انتخاب دیزل ژنراتور مناسب

قبل از انتخاب بهترین ژنراتور مورد نظر باید به طور کامل نیاز های خود را مورد بررسی قرار دهید تا بتوانید بهترین ژنراتور را انتخاب کنید.
برای تامین بهترین دستگاه دیزل ژنراتور پیشنهاد می شود با کارشناسان شرکت کیا دیزل اسپادان وارد کننده و کوپله کننده انواع مولد های برق گازسوز و گازوئیل سوز تماس حاصل فرمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *