مولد گازسوز چیست؟

مولد گازسوز ترکیبی از یک موتور گازسوز و یک ژنراتور برای تولید برق است. در موتور مولدگازسوز این ژنراتور گازسوز، گاز  CNG وارد می شود. این گاز در سیلندرهای موتور احتراق ایجاد می کند، سپس خروجی موتور را به انرژی مکانیکی تبدیل کرده و شفت موتور را به چرخش در می آورد. در نهایت با اتصال به ژنراتور( آلترناتور)، برق تولید می شود.

کاربرد مولد گازسوز کوچک

مولد گازسوز در مکان هایی مانند پشتیبانی UPS منازل، ویلاها و مجتمع های مسکونی که به لوله کشی گاز دسترسی دارند، به هنگام قطعی برق بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. اگر لوله کشی گاز در دسترس نباشد، می توان با استفاده از کپسول گاز از موتور برق گازی استفاده کرد. از مزیت های مولد گازسوز نسبت به دیگر موتوربرق ها مانند موتور برق دیزلی و بنزینی می توان به کم هزینه بودن، آلودگی کمتر و سوخت کم مصرف آن اشاره کرد.

نحوه عملکرد مولد گازسوز

عملکرد موتور گازسوز به گونه ای است که کار محفظه احتراق توسط شمع انجام می شود. این چرخه که چهار مرحله است ابتدا با مکش آغاز می شود، سپس هوا و سوخت وارد میکس گاز می شود. بعد از متراکم شدن هوا و سوخت در میکس گاز، پیستون بالا می آید و با جرقه ی شمع مشتعل می شود.

حرکت رفت و برگشت پیستون به حرکت دورانی در موتور تبدیل شده و در نهایت این حرکت دورانی باعث چرخش ژنراتور شده و برق تولید می شود. همانطور که می دانید نوع عملکرد موتور برق بنزینی و گازی یکسان است تنها تفاوت آنها محل مخلوط سوخت است. در موتور های بنزینی مخلوط سوخت که شامل بنزین و اکسیژن است در کاربراتور ترکیب می شود. اما در مولد گازسوز این کار در میکسر گاز انجام می شود. مولد گازسوز را کافی است توسط یک شیلنگ به لوله کشی گاز شهر یا کپسول گاز مایع وصل کنید و درنهایت یک مولد برق با سوخت ارزان و بدون آلایندگی محیطی خواهید داشت.

اجزا موتور مولد گازسوز

همانطور که گفتیم ژنراتور گازی یک موتور دارد که این موتور وظیفه ی تبدیل انرژی یا یک سوخت به انرژی مکانیکی را دارد. اجزای موتور مولد گازسوز شامل:

فیلتر روغن:

برای جلوگیری از ورود مواد آلاینده به داخل روغن موتور از فیلتر روغن استفاده می شود. این کار باعث تمیز ماندن روغن موتور برق می شود.

روغن خنک کننده:

در ژنراتور گازی برای کاهش دمای بدنه و موتور از روغن خنک کننده استفاده می شود چرا که گرما زیادی در زمان کار موتور توسط اشتغال مواد سوختنی ایجاد می شود.

 فیلتر هوا:

فیلتر هوا از جنس مواد فیبری است و برای تمیز کردن هوا از آلودگی ها استفاده می شود. فیلتر هوا مانند یک کاتالیزور است و ذرات آلاینده را پاک می کند.

گاورنر:

برای کنترل مقدار سرعت و دور موتور از گاورنر استفاده می شود.

رگولاتور گاز:

از رگولانور گاز برای تنظیم فشار گاز استفاده می شود. این وسیله با در نظر گرفتن میزان فشار ورودی، فشار خروجی را کنترل کرده و عملکرد موتور ژنراتور گازی را بهبود می بخشد.

شیر برقی گاز:

تنها تفاوت شیربرقی با یک شیر آب ساده این است که شیر برقی با برق کار می کند. نحوه ی عملکرد شیر برقی این است که وقتی شیربرقی باز است آب عبور کرده و در صورت بسته بودن آب پشت لوله می ماند.

شیلنگ گاز:

برای حفظ ایمنی ژنراتور گازی و عبور گاز به موتور از لوله بدون درز استفاده می شود.

شمع:

در زمان استارت، شمع توسط برق باتری جرقه زده و باعث روشن شدن ژنراتور مولد گازسوز می شود.