10 عامل موثر در کیفیت کانوپی دیزل ژنراتور

کیفیت کانوپی

 کانوپی بی صدا ( اتاقک ژنراتور)

کانوپی یک اتاقک محفوظ است که دیزل ژنراتور در آن قرار می گیرد و از جنس فلزی یا کامپوزیتی است ، یکی از دلایل اصلی که از کانوپی برای دیزل ژنراتور استفاده می شود کم کردن صدای دستگاه است ، یکی دیگر از دلایل استفاده از کانوپی بی صدا محافظت از دستگاه در برابر گرد و غبار است و یا محدود کردن دسترسی افراد به دیزل ژنراتور.
کانوپی ها در ابعاد مختلفی ساخته می شوند و ابعاد آن ها متناسب با دیزل ژنراتور است در این مقاله قصد داریم
عوامل موثر بر کیفیت کانوپی را مطرح کنیم.

 

عوامل موثر در کیفیت کانوپی کدام اند؟

در ادامه 10 مورد از اصلی ترین عوامل موثر بر کیفیت کانوپی را به طو کامل توضیح خواهیم داد.

1. همانطور که گفته شد مهم ترین و اصلی ترین دلیل استفاده از کانوپی جذب صدای تولید شده آن است . بنابراین باید عایق های صدا استفاده کرد که دارای منافذ بسیار زیاد هستند و که بدین صورت کیفیت جذب صدا و میرایی آن بیشتر وخواهد شد. نوع شکل ظاهری این عایق ها به صورت شونه تخم مرغی هستند که با افزایش سطح تماس بیشتر می شود که این امر سبب افزایش کیفیت جذب صدا خواهد شد.

2. نواری از جنس لاستیک که دور درب استفاده می شود از دیگر عوامل موثر بر کیفیت کانوپی خواهد بود. این نوار لاستیکی تاثیر بسیاری زیادی در کنترل صدا و مهار آن خواهد داشت.

3. ایجاد پیچ ها و خم های مهندسی شده در مسیر کانال های اصلی مانوپی برای جلوگیری از خروج صدا تولید شده در دیزل ژنراتور. این کار جلوگیری می کند از خروج مستقیم صوت به فضای آزاد زیرا در صوت شکست ایجاد می کند و بخش زیادی از صوت را به داخل کانوپی باز می گرداند.

4. گاها ممکن است که شما دیزل ژنراتوری داشته باشید که به صورت باز ( بدون کانوپی) مورد استفاده قرار می دادید ولی هم اکنون نیاز به استفاده از کانوپی دارید. نکته قابل اهمیت قبل از نصب کانوپی تعویض پایه فلزی(شاسی فلزی) که بر روی دیزل ژنراتور نصب بود می باشد تا فضای مناسب برای دسترسی و گردش هوا در کانوپی وجود داشته باشد تا موتور نسوزد یا از کار نیافتد.

کیفیت کانوپی

کیفیت کانوپی

 

5. نوع رنگ بدنه کانوپی نیز یکی از عوامل موثر بر کیفیت کانوپی می باشد ، به این علت که بیشتر کانوئی ها در معرض نورخورشید و هوا و گرد و غبار قرار می گیرند. می بایست از رنگ های ویژه مثل کوره های الکترواستاتیک استفاده کنید.

6. همانطور که گفته شد معمولا کانوپی در معرض نور خورشید و جریان هوا می باشد. و می بایست از قفل های فلزی برای درب های کانوپی استفاده کرد . بعضی از شرکت ها برای کاهش هزینه ها از قفل های غیرفلزی استفاده می کنند که این کار کاملا غیر اصولی است.

7. درب های کانوپی که در اطراف آن قرار دارند باید به گونه ای قرار بگیرند که تا دسترسی کامل به تمام بخش های دیزل ژنراتور را جهت سرویس های دوره ای و تعمیر و نگهداری داشته باشد. این هفتمین عامل موثر بر کیفیت کانوپی بود.

8. کانوپی باید قابلیت حمل آسان داشته باشد، باید از کانوپی استفاده شود که امکان حمل و جابجایی آسان داشته باشد که در جابجایی آسیبی به قطعات موتور و دستگاه ژنراتور وارد نشود.

9. باید بتوان کانوپی را به آسانی باز بسته کرد، در طراحی کانوپی می بایست اتصالات و الگو ساخت آن طوری طراحی شود که قابلیت باز و بسته کردن کانوپی جهت امور مختلف مثل تعمیر و نگهداری یا تعویض ژنراتور داشته باشد.

10. آخرین نکته از عوامل موثر بر کیفیت کانوپی ضخامت ورق های اتاقک کانوپی می باشد اگر در انتخاب ورق مناسب دقت نشود کانوپی بی کیفیت ساخته خواهد شد که کارایی لازم را نخواهد داشت

سخن پایانی

اگر شما هم قصد تهیه دیزل ژنراتور دارید و یا می خواهید از برای دیزل ژنراتور با کیفیت تهیه کنید می توانید از با مشاوران و کارشناسان شرکت کیاد دیزل اسپادان تماس حاصل فرمایید تا همکاران مشاوره تخصصی در حوزه چگونگی تهیه دیزل ژنراتور یا کانوپی مورد نظر شما را ارائه کنند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *