انواع موتورهای دیزلی ژنراتور های صنعتی و موارد استفاده هرکدام

موتورهای دیزلی

موتورهای دیزلی در دسته بندی موتورهای درون سوز قرار می گیرند. به طور ویژه در درون موتور احتراق به صورت متراکم انجام می شود. داخل موتور دیزل به هنگام قرار گرفتن به صورت لحظه ای در فشار و دمای بالای گاز که به صورت معمول گاز اتمسفری است به جای منبع جداگانه انرژی یعنی همان شمع موتور استفاده می شوند.
این فرآیند در سال 1892 توسط شخصی به نام رودولف دیزل اختراع شد به همین دلیل نام این چرخه یا فرآیند “چرخه دیزل” شناخته شد. باید این نکته را بدانید که برخی از موتورهای دیزل از انرژی جاگزین استفاده می کنند و بسیار کاربردی هستند.

انواع موتور های دیزلی

به طور کلی موتورهای دیزلی به دودسته تقسیم می شوند ، موتور های دو زمانه و چهار زمانه
به طور کلی موتورهای چهار زمانه بیشتر مورد استفاده قرار گرفته است. هر تعداد سیلندر را می توان به موتور و روی میل لنگ اضافه کرد اما به به شرطی که با روی میل لنگ متعادل باشد. این کار باعث می شود کمترین سرو صدا از موتور ایجاد شود.
موتورهای دیزلی چهار زمانه در چهار کورس پیستون کار خود را انجام می دهند. در بین افراد فنی در این حوزه به موتورهای چهار زمانه موتور چهار مرحله ای نیز گفته می شود.
موتور های دیزلی در این قسم موتورها برای احتراق سوخت از حرارت موجود در محفظه سیلندر استفاده می شود.
اگر موتور های را بخواهیم در یک دسته بندی دیگر عنوان کنیم تک فاز یا سه فاز بودن آن ها است. برق تک فاز بیشتر در خانه ها استفاده می شود اما در کارخانه ها ومحیط های صنعتی از برق سه فاز استفاده می شود. از دیگر مواردی که استفاده از موتور های دیزلی را به صرفه می کند هزینه پایین تعمیرات آن ها و طول عمر بالای آن ها می باشد.

 

کاربرد های موتورهای دیزلی در صنایع مختلف

 

 

 

موتورهای دیزلی

موتورهای دیزلی

کاربردهای موتور دیزل در صنعت و تجارت

دیزل ژنراتور ها امروزه بخش حیاتی و جدانشدنی هر کسب و کار ، صنعت و تجارتی است. با توجه به قطعی های پی در پی برق در فصول گرم سال و همچنین هزینه های بالای برق در کارگاه ها و کارخانه های صنعتی استفاده از دیزل ژنراتور ها امری بسیار به صرفه است.
ساکنان برج ها و ساختمان های بزرگ با قطع جریان برق به مشکل بزرگی می خورند ، رفت آمد در طبقات بالای برج ها تاریکی راهرو ها عملا زندگی را غیر ممکن می سازد ، به همین دلیل استفاده از بهترین دیزل ژنراتور موجود در بازار برای حل این مشکل ضروری است.

کاربردهای موتور دیزل درجاده ها

می توان گفت تقریبا همه وسایل نقلیه بزرگ در جاده ها مانند کامیون ها اتوبوس ها ، کشتی ها ، قطارها و همچنین ماشین های کشاورزی و دستگاه های حفاری در معادن از موتور های دیزلی استفاده می کنند. حتی در برخی کشور ها به علت ارزان بودن سوخت موتور های دیزلی نسبت به بنزین بسیار مورد استقبال قرار گرفته است.
همانطور که اشاره شد در حوزه ماشین آلات کشاوری مثل تراکتور ها ، پمپ های آبرسانی ماشین های خرمن کوبی و بسیار دیگر از ماشین آلات از موتور دیزلی استفاده می کنند.

کاربردهای موتور دیزل در هوا

در دهه 1930 تعداد اندکی از هواپیما ها از موتور های دیزلی استفاده می کردند و هزینه سوخت دیزل در مقایسه با بنزین باعث رونق هواپیماهای کوچک که با موتور های دیزلی کار می کردند و برای پرواز های کوتاه مدت مناسب هستند شود.

کاربردهای موتور دیزل دردریا

از بزرگ ترین موتور های دیزل در حوزه دریا نوردی استفاده می شود. علاوه بر اتوبوس ها ، اتومبیل ها ، کامیون ها ژنراتور ها و… از موتور های دیزلی برای به حرکت درآوردن کشتی های غول پیکر و ناو ها استفاده می شود.به طور تقریبی توان خروجی در این نوع موتورها تا 91 هزار کیلووات است که می توانند حدود 100 دور در دقیقه بچرخند و 15 متر ارتفاع دارند.

کاربردهای موتور دیزل دربیمارستان ها

استفاده از دیزل ژنراتور پشتیبان جریان برق در مراکز بهداشتی و درمانی کاملا ضروری است. به دلیل همیت حداکثری کارها و ارائه خدمات بصورت 24 ساعته به بیماران باید جریان برق به صورت ثابت و بدون قطعی باشد. بسیاری از دستگاه ها و خدمات درمانی بدون برق در بیمارستان ها غیر ممکن است.

کاربردهای موتور دیزل در دیتا سنترها

با پیشرفت تکنولوژی و پیشبرد بسیاری از کارها با کامپیوتر در اصناف مختلف انجام می شود . همچنین مراکز پشتیان داده ، دیتا سنتر ها روز به روز برای ارائه خدمات از نیاز به روشن بودن 24 ساعت کامپیوتر ها ، سرور ها و… دارند. پس نتیجه ای که می گیریم در هر مرکز پشتیبان داده ای حتما باید از دیزل ژنراتور های استندبای برای مواقعی که جریان برق قطع می شود استفاده کرد.

سخن پایانی

سوخت گازوئیل در بسیاری از بخش های مختلف بخصوص در صنایع مورد استفاده قرار می گیرد ، به علت هزینه کمتر ، قدرت تولیدی بیشتر و نوسانات کمتر. بنا براین برای تهیه بهترین و مناسب ترین دیزل ژنراتور برای خودتان می توانید همین حالا با مشاوران و کارشناسان شرکت کیا دیزل اسپادان تماس بگیرید تا بهترین انتخاب و مطمئن ترین خرید را تحربه کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *